Kotioppimisen päivä 1.9. ja teemaviikko

1.9. vietetään Kotioppimisen päivää! Vuoden teemana on oppimisen ilo.

Suomen Kotikouluyhdistys haastaa kaikki pienemmät ja isommat toimijat, niin yhteisöt kuin yksityisetkin henkilöt järjestämään teemaviikolle kotioppijuusaiheisia tapahtumia ja kampanjoita sekä keskustelemaan kanavissaan aktiivisesti kotioppijuudesta ja kotioppijuuden iloista.

Teemapäivän ja -viikon hastagit:
#kotioppimisenpäivä #kotioppimisenpäivä2023 #kotioppimisenviikko #kotioppimisenviikko2023 #oppimisenilo

Ilmoitathan Suomen Kotikouluyhdistykselle toimisto(at)suomenkotikouluyhdistys.fi, jos olet järjestämässä jonkinlaista tapahtumaa, niin tiedämme lisätä sen mukaan tapahtumakalenteriimme. Pienemmätkin tempaukset ovat markkinoinnin ja tiedotuksen arvoisia❣

Löydä tapahtuma Facebookista

TEEMAVIIKON OHJELMA (päivittyy):

Keskiviikko 30.8. klo 12.00 – 13.30 Feeniks-nettikoulun järjestämä webinaari ”Vanhempi oppimisen ilon mahdollistajana”

Torstai 31.8. klo 19.00 – 20.00 SuKon virtuaali-illan avoimet ovet Zoomissa

Perjantai 1.9. klo 10.00 – 13.30 SuKon järjestämä Kotiopetus-webinaari. Tallenne webinaarista katsottavissa

Lauantai 2.9. klo 12.00 alkaen Ympäristötaidepolku Pikinen Poloku, Vanha Villatehdas, Pikisaarentie 17, Oulu
Kokoonkutsujana kaikille perheille yhteiseen aktiviteettiin toimii Suomen Kotikouluyhdistys ry (ei tarvitse olla SuKon jäsen). Kokoontuminen Vanhan Villatehtaan takana ensimmäisen teoksen eli värikkäiden tikkaiden luona.
Sivusto: https://vanhavillatehdas.fi/pikinenpoloku2023/

Sunnuntai 3.9. klo 12.00 – 16.00 Turun Feeniks-koulun avoimet ovet, kahvila ja lastenkirppis LUE LISÄÄ JA OSALLISTU